Czenstochower

Wpis

wtorek, 28 sierpnia 2012

Aquapark niepotrzebny

Zamiar budowy aquaparku na terenach szumnie zwanych Parkiem Wypoczynkowym „Lisiniec” sięga czasów, kiedy Częstochowa liczyła ćwierć miliona mieszkańców i była miastem wojewódzkim. Temat co jakiś czas powraca, ostatnio z powodu ogłoszeń, za pośrednictwem których magistrat poszukuje chętnych inwestorów.

Czy jednak tego typu przedsięwzięcie jest potrzebne? Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu park wodny był postrzegany jako coś nowego i pociągającego. To był dobry czas na budowę tego typu przybytków. Obecnie rynek się nasycił, spędzanie czasu w tego typu miejscach straciło na atrakcyjności i spowszedniało. Aquaparki nie są – w przeciwieństwie do zwykłych basenów – obiektami, do których regularnie uczęszczałaby pewna grupa osób. To miejsce na jednorazowy wypad od święta; jeśli ktoś chce popływać, to wybierze się na normalną pływalnię, a pozostałym zjeżdżalnie i wiry szybko się znudzą (nie wspominając o zaporowych cenach biletów wstępu!).

Pomysł należy chyba odłożyć do lamusa. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z ryzykiem niskiej frekwencji – mieszkańcy nie przybędą tłumnie, a na turystów nie ma co liczyć (w promieniu 100 km znaleźć można kilka tego typu obiektów, a pielgrzymi raczej nie skorzystają z parku wodnego, tak jak nie korzystają z innych możliwości spędzania czasu poza klasztorem).

Nasuwa się jeden wniosek: Częstochowa realizuje „przebrzmiałe” inwestycje. Najlepszym przykładem jest właśnie aquapark – drogie miejsce jednorazowej uciechy, które co bardziej zaradne miasteczka powiatowe zafundowały sobie parę dobrych lat temu. Podobnie ma się rzecz z rzeźbami Biegańskiego i Poświatowskiej na ławeczkach i systemem płatności lokalnymi dukatami – oba pomysły zostały wprowadzone wtedy, kiedy straciły posmak nowości, po tym jak dziesiątki innych miast zastosowały te rozwiązania. Od niedawna na topie są multimedialne fontanny; ma je Wrocław, Warszawa, Toruń... Władze Częstochowy obudzą się za kilka lat i też zapragną podarować mieszkańcom takie cudeńko?

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
tomqpl
Czas publikacji:
wtorek, 28 sierpnia 2012 19:00

Polecane wpisy